Databáze novinek

Advent na zámku a nové výstavy
zpět na seznam

Neděle 2.12.2018 10-16 hod. 

Jak probíhal předvánoční čas v dobách našich předků? Druhý ročník této obnovené akce Vám to připomene v jedinečných prostorech kačinského podzámčí. V tvůrčích dílnách si připomenete některé známé i méně známé adventní zvyky, jako je například draní peří. O oživení skvostnějších prostor zámku se postará hudební a divadelní program. Poznání chtivé návštěvníky potěší výstava betlémů nebo výstava předmětů se zimní tematikou z našich zámeckých depozitářů. Těšit se můžete i na různé vánoční (i všelijaké jiné) dobroty. A ani domů neodejdete s prázdnou, v tematických obchůdcích si vybere i ten, kdo si v našich dílničkách dárek nevyrobí. Těšíme se na Vás první adventní neděli.

Nenechte si ujít nezapomenutelný koncert Štěpána Raka, který Vás okouzlí hrou na kytaru a navodí tu správnou vánoční atmosféru. 

Podrobný program:

10.00 - 16.00 Představení adventních zvyků, tvůrčí dílny, adventní jarmark (zámecké sklepy)

11.00 - 11.45 Adventní koncert žáků ZUŠ Čáslav (zámecká knihovna)

10.30 - 11.15  "Půjdem spolu do Betléma", divadelní představení plné tradic a koled pro nejmenší, hraje Dívadlo Praha - Vojta Morava (zámecké divadlo)

12.00 - 12.45  "Cesta do Betléma", divadelní představení, hraje Divadélko Kůzle, Kutná Hora  (zámecké divadlo)

13.00 - 13.30 Štěpán Rak - kytarový recitál I. část (zámecké divadlo)

14.00 - 14.30 Štěpán Rak - kytarový recitál II. část (zámecké divadlo)

14.00 - 14.45 Akordeonový soubor žáků ZUŠ Kutná Hora/Kolín (zámecká knihovna)

15.00 - 15.30 Štěpán Rak - kytarový recitál III. část (zámecké divadlo)

 

Prohlídky  II. trasy (zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory) od 10 do 16 hod. (začátek vždy v každou půlhodinu). V 11, 13, 14, 15 a 16 hodin - speciální kostýmované prohlídky II. trasy, soubory Salomé a Tempus Fugit.

 

Nové výstavy:

Zimní příběh

Jak se žilo na venkově v minulosti v časech nejen vánočních, přiblíží výstava Zimní příběh na zámku Kačina, kterou můžete navštívit 2.12.2018. Sbírky Národního zemědělského muzea ukrývají mnoho předmětů, kterými si naši předkové jednak zpříjemňovali zimní svátky, a jednak předměty, které lidem ulehčovaly namáhavou práci v zimě. Přijďte si prohlédnout staré dřevěné hračky, formičky na perník, lyže, sněžnice, různé typy saní či ledařského nářadí a mnoho dalších zajímavostí. Zažijete u nás klidnou předvánoční atmosféru z dob minulých.


Výstava Rudolf Karel Chotek- Šlechtic - Podnikatel - Bankrotář

je první ze série budoucích výstav věnovaných jednotlivým osobnostem chotkovského rodu, které se výrazně zapsaly do osudů zámku Kačina. 

 

Výběr padl na Rudolfa Karla (1832 - 1894) jako na první osobnost proto, že je zřejmě nejkontroverznější osobností tohoto šlechtického rodu. Z úspěšného podnikatele se hrou osudu stal bankrotář, kterého před nuceným prodejem panství zachránila sekvestrační  (dnes bychom řekli konkurzní) správa. Zachránit jednotné dominium zahrnující i Veltrusy a Bělušice se však již nepodařilo a jednotlivá panství se nadále vyvíjela samostatně. Smrt jediného syna, faktický rozpad manželství a psychické potíže vedly k prohlášení rozhazovačného Rudolfa Karla marnotratníkem a uzavření přístupu k financím, s nimiž byl odkázán na mladšího bratra Emericha ? sekvestračního správce. Na samém sklonku života utekl před obtížnou situací do Uherska, kde si vzal za manželku o čtyřicet let mladší baronku Klaudine Gudenusovou. Po několika měsících od sňatku zemřel.

 

Betlémy ze zámku a podzámčí

Autorské betlémy z dílny dvou současných výtvarnic Hany Richterové a Simony Jakubcové. Výstavu doplňují historické betlémy zapůjčené ze sbírky Národního muzea a rodinné betlémy z okolí. 

Stavění betlémů patří k oblíbeným vánočním symbolům. Tradice stavění betlémů je velmi stará. Myšlenku zrekonstruovat scénu z Kristova nejranějšího života zrealizoval italský mnich František z Assisi v roce 1223 v italském městě Greccio. Tradice stavění betlémů se pak rychle rozšířila a dodnes patří mezi nejběžnější zvyky ve vánočním období.   Výtvarné zpracování se liší materiálem i pojetím. Nejčastěji se používal papír, dřevo, těsto, kukuřičné šustí, vosk nebo keramická hlína. Někde se objevují i tzv. živé betlémy. Vytváření betlémů se odlišovalo i podle krajů, kde byly vyráběny (známé jsou betlémy z Příbramska, Třebíčska, Orlických hor nebo Podkrkonoší). Nejdříve se betlémy stavěly v kostelech, v domácnostech šlechty a měšťanstva se zabydlely v 18. století. Nakonec pronikly i mezi prostý lid a v domácnostech se objevují dodnes.

 Vstupné:

dospělí 100 Kč, děti, studenti, senioři 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let) 250 Kč, ZTP, ZTP/P a děti do 3 let zdarma

 
Novinky
Zaostřeno na Kačinu

 Národní zemědělské muzeum Kačina vyhlašuje 1. ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Kačinu. Soutěž bude probíhat od 1. 6. do 31. 10. 201...

Výstava "Za poznáním" Dominik Mareš

 Zveme Vás na výstavu Domika Mareše "Za poznáním" 28. 6. ? 31. 10. 2019 na zámku Kačina Výstava ?ZA POZNÁNÍM? přináší návštěvníkům zámku K...

Léto na Kačině - pohádky i noční prohlídky

KVĚTOVANÝ HRNEK KOMTESKY KAROLÍNY Na zámku Kačina tráví své letní prázdniny komteska Karolína, dcera hraběte Chotka. Společnost jí dělá chů...

VŠECHNY NOVINKY
Rychlý kontakt
Zámek Kačina,
Muzeum českého venkova
Svatý Mikuláš 51
28401 Kutná Hora

tel.: 327 571 170, 602 187 700
E-mail: nzm.kacina@nzm.cz