Databáze novinek

Advent na zámku a nové výstavy
zpět na seznam

Neděle 2.12.2018 10-16 hod. 

Jak probíhal předvánoční čas v dobách našich předků? Druhý ročník této obnovené akce Vám to připomene v jedinečných prostorech kačinského podzámčí. V tvůrčích dílnách si připomenete některé známé i méně známé adventní zvyky, jako je například draní peří. O oživení skvostnějších prostor zámku se postará hudební a divadelní program. Poznání chtivé návštěvníky potěší výstava betlémů nebo výstava předmětů se zimní tematikou z našich zámeckých depozitářů. Těšit se můžete i na různé vánoční (i všelijaké jiné) dobroty. A ani domů neodejdete s prázdnou, v tematických obchůdcích si vybere i ten, kdo si v našich dílničkách dárek nevyrobí. Těšíme se na Vás první adventní neděli.

Nenechte si ujít nezapomenutelný koncert Štěpána Raka, který Vás okouzlí hrou na kytaru a navodí tu správnou vánoční atmosféru. 

Podrobný program:

10.00 - 16.00 Představení adventních zvyků, tvůrčí dílny, adventní jarmark (zámecké sklepy)

11.00 - 11.45 Adventní koncert žáků ZUŠ Čáslav (zámecká knihovna)

10.30 - 11.15  "Půjdem spolu do Betléma", divadelní představení plné tradic a koled pro nejmenší, hraje Dívadlo Praha - Vojta Morava (zámecké divadlo)

12.00 - 12.45  "Cesta do Betléma", divadelní představení, hraje Divadélko Kůzle, Kutná Hora  (zámecké divadlo)

13.00 - 13.30 Štěpán Rak - kytarový recitál I. část (zámecké divadlo)

14.00 - 14.30 Štěpán Rak - kytarový recitál II. část (zámecké divadlo)

14.00 - 14.45 Akordeonový soubor žáků ZUŠ Kutná Hora/Kolín (zámecká knihovna)

15.00 - 15.30 Štěpán Rak - kytarový recitál III. část (zámecké divadlo)

 

Prohlídky  II. trasy (zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory) od 10 do 16 hod. (začátek vždy v každou půlhodinu). V 11, 13, 14, 15 a 16 hodin - speciální kostýmované prohlídky II. trasy, soubory Salomé a Tempus Fugit.

 

Nové výstavy:

Zimní příběh

Jak se žilo na venkově v minulosti v časech nejen vánočních, přiblíží výstava Zimní příběh na zámku Kačina, kterou můžete navštívit 2.12.2018. Sbírky Národního zemědělského muzea ukrývají mnoho předmětů, kterými si naši předkové jednak zpříjemňovali zimní svátky, a jednak předměty, které lidem ulehčovaly namáhavou práci v zimě. Přijďte si prohlédnout staré dřevěné hračky, formičky na perník, lyže, sněžnice, různé typy saní či ledařského nářadí a mnoho dalších zajímavostí. Zažijete u nás klidnou předvánoční atmosféru z dob minulých.


Výstava Rudolf Karel Chotek- Šlechtic - Podnikatel - Bankrotář

je první ze série budoucích výstav věnovaných jednotlivým osobnostem chotkovského rodu, které se výrazně zapsaly do osudů zámku Kačina. 

 

Výběr padl na Rudolfa Karla (1832 - 1894) jako na první osobnost proto, že je zřejmě nejkontroverznější osobností tohoto šlechtického rodu. Z úspěšného podnikatele se hrou osudu stal bankrotář, kterého před nuceným prodejem panství zachránila sekvestrační  (dnes bychom řekli konkurzní) správa. Zachránit jednotné dominium zahrnující i Veltrusy a Bělušice se však již nepodařilo a jednotlivá panství se nadále vyvíjela samostatně. Smrt jediného syna, faktický rozpad manželství a psychické potíže vedly k prohlášení rozhazovačného Rudolfa Karla marnotratníkem a uzavření přístupu k financím, s nimiž byl odkázán na mladšího bratra Emericha ? sekvestračního správce. Na samém sklonku života utekl před obtížnou situací do Uherska, kde si vzal za manželku o čtyřicet let mladší baronku Klaudine Gudenusovou. Po několika měsících od sňatku zemřel.

 

Betlémy ze zámku a podzámčí

Autorské betlémy z dílny dvou současných výtvarnic Hany Richterové a Simony Jakubcové. Výstavu doplňují historické betlémy zapůjčené ze sbírky Národního muzea a rodinné betlémy z okolí. 

Stavění betlémů patří k oblíbeným vánočním symbolům. Tradice stavění betlémů je velmi stará. Myšlenku zrekonstruovat scénu z Kristova nejranějšího života zrealizoval italský mnich František z Assisi v roce 1223 v italském městě Greccio. Tradice stavění betlémů se pak rychle rozšířila a dodnes patří mezi nejběžnější zvyky ve vánočním období.   Výtvarné zpracování se liší materiálem i pojetím. Nejčastěji se používal papír, dřevo, těsto, kukuřičné šustí, vosk nebo keramická hlína. Někde se objevují i tzv. živé betlémy. Vytváření betlémů se odlišovalo i podle krajů, kde byly vyráběny (známé jsou betlémy z Příbramska, Třebíčska, Orlických hor nebo Podkrkonoší). Nejdříve se betlémy stavěly v kostelech, v domácnostech šlechty a měšťanstva se zabydlely v 18. století. Nakonec pronikly i mezi prostý lid a v domácnostech se objevují dodnes.

 Vstupné:

dospělí 100 Kč, děti, studenti, senioři 50 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti do 15 let) 250 Kč, ZTP, ZTP/P a děti do 3 let zdarma

 
Novinky
Ubytování v podzámčí Kačiny

Nabízíme celoroční ubytování v nově zrekonstruovaných apartmánech v prostorech bývalé kočárovny na zámku Kačina u Kutné Hory. Ubytování...

Léto na Kačině

  Léto na Kačině bude plné pohádek, divadelních představení a speciálních prohlídek zámku V době prázdnin jsme návštěvníkům připravili zaj...

Příměstské tábory na Kačině

Máte doma malého dobrodruha a přemýšlíte nad prázdninami? Přihlaste ho na příměstský tábor na Kačině. Děti stráví krásné dny v zámeckém pa...

VŠECHNY NOVINKY
Rychlý kontakt
Zámek Kačina,
Muzeum českého venkova
Svatý Mikuláš 51
28401 Kutná Hora

tel.: 327 571 170, 602 187 700
E-mail: nzm.kacina@nzm.cz