Databáze novinek

Muzejní noc - videomapping 1.6.2018
zpět na seznam

Videomapping v zámecké knihovně na Kačině zhmotní sny a představy Jana Rudolfa Chotka, stavitele zámku a doplní bohatý program, který bude připraven pro návštěvníky. 

V pátek 1. června mohou návštěvníci Kačiny vidět a zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů zámku, ale i do překrásného parku, který tento empírový skvost obklopuje.

Už od 19 hodin si mohou rodiče s dětmi vyzkoušet v zámeckém parku cestu za pokladem. Překvapení najdou u zámecké bylinkové zahrádky, kde na ně bude čekat nejen kačinský zahradník. Ten se současně bude těšit také na dospělé návštěvníky, kterým ukáže skvosty zámeckého skleníku. V zámeckém parku se děti mohou těšit na program pro děti v Učebně v lese 19-21.

Současně budou probíhat klasické prohlídky zámeckých interiérů, které budou ve sklepení zámku obohaceny o oživenou zámeckou kuchyni (aneb Jak se žilo v podzámčí). Shlédnout můžete i nové výstavy: Hlasy přírody, Osobnosti v zemědělství či Království včel.

Nádvoří oživí v19:00 a 20:30 divadelní skupina Mrsťa Prsťa se svým představením Svůj širák odhazuji v dál.

Dále se můžete těšit na koncert Pavla J. Ryby ve 20:00 na nádvoří zámku. Vystoupení solo/duo live s živými podehrávkami od renomovaných českých a zahraničních hudebníků. Jde o show mimořádně technicky disponovaného baskytaristy, o kterém hovoří s uznáním muzikanti a posluchači na celém světě. "O jeho kvalitě a originalitě ostatně svědčí jeho spolupráce se světovými hudebníky, jakými jsou např. Mike Stern, Dean Brown, Josef Skrzek, Garry Lucas, Bryan Corbett.", kteří se spolupodíleli na jeho projektech a koncertních turné.

Zajímavým bodem programu bude audiovizuální ztvárnění zámecké kaple a divadla studenty ateliéru Time-based media z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
kaple:

SYMMETRICON
A/V instalace
Symmetricon je audiovizuální instalace pojednávající o obrazcích, objektech a symbolech za pomocí světla a jeho zhmotnění v prostoru. Vzniklé obrazy vychází z matematických a geometrických principů, struktury prostoru kaple a její architektury. Vytváří se tak nové vztahy mezi původní romantickou stavbou a možnostmi současných technologií.


divadlo:
(DE)CONNECTION
A/V instalace
Světelná instalace pracuje s velmi významným prvkem původního barokního divadla - lustrem. Za pomoci soustředěného proudu světla dochází k jeho odrazu a lomu, který umožňuje opticky celý lustr rozzářit a vytvářet zajímavé světelné obrazce, které mění charakteristiku divadla. Současně také dochází k záměně funkce jeviště/hlědiště/zákulisí. Celou tuto atmosféru dotváří zvukové skladby z dílny studentů.


Hlavním bodem kačinského pátečního programu však budou videomappingy s názvy Expedice a Scale v zámecké knihovně, které budou probíhat od 19 do 24 hodin.

Knihy uložené v horním patře ochozu knihovny na Kačině vyprávějí cestopisné příběhy, které objevují pro své čtenáře neznámé světy. Cesta za poznáním je nejvlastnější esencí každé knihovny, každá z knih je světem, který nabízí nové obzory. Cestopis znamená expedici nejen do nitra Země, ale i do nekonečna vesmíru, propastí i výšin lidského myšlení a vědění. Kupole knihovny symbolizuje polokouli světa, povrch planety, klenbu, i formát ideálního geometrického tělesa, říká Pavel Mrkus, autor videoprojekce Expedice a děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

 Druhé audiovizuální dílo nazvané Scale pracuje s mikro a makro měřítky a jeho autory jsou František Pecháček (koncepce videoprojekce) a Ondřej Mikula alias Aid Kid (zvuk) z projektu Black/Division. Co se děje tam, kam ani ten nejlepší teleskop nevidí? Jaká je podoba nejmenší částice? Tyto otázky a jiné budou základním kamenem pro abstraktní ztvárnění těchto jevů.

 Vstup na videomapping je 50Kč, do zámeckých expozic, bylinkové zahrádky a skleníku je vstupné zdarma. Vstupenku na videomapping lze zakoupit na místě v den akce nebo na slevomatu - https://www.slevomat.cz/akce/1292342-magicka-noc-videomapping-na-zamku-kacina

 

Pavel Mrkus je vizuální umělec, který svá díla vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Na přelomu tisíciletí dlouhodobě působil jako pedagog v japonské Toyamě.

 František Pecháček působí v oblasti digitálních médií a má za sebou víc než 20 realizací videoprojekcí pro činoherní a operní inscenace. Spolupracoval s řadou předních českých divadelních scén. V roce 2014 získal na festivalu videomappingu Maska cenu za nejlepší videomapping a v roce 2013 se stal grafikem roku v kategorii video

 
Novinky
Dočasné uzavření zámku

  Od 12. 3. 2020 je NZM Kačina uzavřeno z důvodu ochrany před šířením nákazy virem Covid-19 V souvislosti s nařízením vlády o zrušení všec...

Kačina dokořán - zrušeno

zámek Kačina se tradičně zapojí do celorepublikové akce Brány památek dokořán. Letos se trojice speciálních prohlídek zaměří na prezentaci j...

Novinky pro sezónu 2020

 Zámek Kačina se pro návštěvníky otevře již v sobotu 28. března a v neděli 29.března. V sezóně 2020 Vás čekají nejen nové výstavy, ale také ...

VŠECHNY NOVINKY
Rychlý kontakt
Zámek Kačina,
Muzeum českého venkova
Svatý Mikuláš 51
28401 Kutná Hora

tel.: 327 571 170, 602 187 700
E-mail: nzm.kacina@nzm.cz